poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Niemądre zęby

W dzisiejszych czasach przywiązujemy wielką wagę do zębów, ich ogólnego stanu oraz wyglądu. Co jednak, gdy plany pokrzyżuje nas ósemka, czyli tak zwany ząb mądrości, który w ogóle nie dodaje nam rozumu?

Zęby mądrości to potoczne określenie trzecich zębów trzonowych. Najczęściej wyrzynają się między 17. a 25. rokiem życia. Zdarza się również, że proces wyrzynania może trwać aż do 40. roku życia. Jest to raczej sprawa indywidualna.
Wydaje się, że ósemki są całkowicie zbędne, ponieważ u osób u których nie wyrosły, nie mają trudności ze spożywaniem/żuciem pokarmów. Natomiast u ludzi, u których wyrosły stanowią wiele problemu, często niosąc za sobą ból i dyskomfort. Zdarza się to naprawdę często.

Zęby mądrości, jak zresztą pozostałe trzonowce służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmów. O ile kiedyś były bardzo przydatne, to teraz raczej straciły na znaczeniu. Tylko u niektórych ludzi ósemki wyrastają prawidłowo i dobrze spełniają swoją funkcję.

Jeśli jednak ósemka źle wyrasta, należy podjąć decyzję o jej usunięciu. Oczywiście, usunięcie jest zależne od wieku pacjenta oraz od wielkości problemu jaki sprawia. Zbyt późne zdiagnozowanie wyrzynania się ósemek może spowodować wiele odczuwalnych  i bolesnych skutków w funkcjonowaniu. Warto więc, by uniknąć bolesnych konsekwencji wyrzynania ósemek, regularnie odwiedzać stomatologa, a decyzję o ich usunięciu można podjąć jeszcze zanim zaczną się problemy.

Jeśli jednak ósemki nie pozwalają nam normalnie funkcjonować, a każde spożywanie posiłków kojarzy się z bólem należy się niezwłocznie udać do specjalisty. Dentysta Żory to stomatolog, który nie tylko pozbawi nas wszelakich problemów z bolesnymi dolegliwościami, ale również pozwoli zapobiec na przyszłość podobnym problemom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz